Цветовая схема: C C C C
Размер шрифта: A A A
Изображения:

Fight Corruptor Digest: 19-26 березня

Fight Corruptor Digest: 19-26 березня

Кількість переглядів: 27

FightCorruptor Digest: 19 26 березня

Найголовніші події, що стосуються боротьби проти корупції за минулий тиждень.

#АктивістиНеМішені — головний хештег минулого тижня. 22 березня був останній шанс для Верховної Ради скасувати обов’язкове декларування антикорупційних активістів, однак депутати навіть не включили законопроекти про його відтермінування до порядку денного.

Також у дайджесті:

 • Як зберегти Україну на шляху реформ — непублічна заява 13 країн ЄС
 • Вихід Громадської ради доброчесності з процесу оцінювання суддів
 • Дослідження IRI: корупція в держорганах — найважливіша проблема для України
 • І ще трохи цікавого чтива. Заряджайтеся на боротьбу проти корупції!

№1. E-декларування для антикорупційних активістів — нова реальність

22 березня Верховна Рада провалила голосування про відтермінування обов`язкового декларування для антикорупційних активістів. Попри заяви  Венеціанської комісії та G7 про дискрімінаційність та антидемократичність “правок Чорновол” та те, що Президент визнав їх прийняття та підписання “нашою спільною помилкою”.

Але тепер це не просто помилка, а нова реальність для громадянського суспільства — 1 квітня спливає дедлайн подачі e-декларацій. Через розмитість формувалювань під вимогу обов’язкового e-декларування можуть потрапити всі, хто відвідував освітні заходи з протидії корупції та всі контрагенти антикорупційних організацій. І самі не здогадуючись, потрапити під кримінальне переслідування.

Ми вже писали про міфи довкола e-декларування, які зокрема часто транслювалися депутатами у сесійній раді. Дізнатися, чому вирази “Це можливість підтвердити вашу прозорість”, “У e-декларуванні немає нічого страшного для тих, кому нема чого приховувати”, “Це передові європейські практики” є підміною понять, а також про наслідки закону для іміджу України та антикорупційної реформи, можна за посиланням.

Як голосували представники різних фракцій, та скільки голосів за скасування e-декларування не дорахували зокрема БПП, Народний Фронт та Батьківщина (з Опозиційним блоком та Відродженням й так усе ясно) можна подивитися в інфографіці від Центру протидії корупції.

№2. Іноземці-керівники держкомпаній також матимуть декларуватися

Наслідки “правок Чорновол” пожинатимуть не лише люди, хоч трохи пов’язані з антикорупційним рухом. Подати e-декларацію до 1 квітня також зобов’язані іноземці-керівники держпідприємств.

Міністерство юстиції зареєструвало законопроект, що мав би вивести нерезидентів, які входять до наглядової ради державних компаній, з-під обов’язку e-декларування. Однак його так і не прийняли у ВР.

У чому складність подачі звітності іноземцями? Їм доведеться приїхати в Україну і подати заяву на створення електронного цифрового ключа (або ж зробити це у посольстві України та знайти в Україні довірену особу). Вони також матимуть звітувати про одноразові доходи більше 80 тисяч грн у себе в країні чи відкриття валютних рахунків у банках-нерезидентах. Крім того, на сайті НАЗК відсутня можливість заповнити e-декларацію англійською мовою.  

Які можуть бути наслідки? Уявіть мотивацію іноземця щороку проходити 9 кіл українського бюрократичного пекла або ж потрапляти під кримінальну відповідальність за неподачу e-декларації чи надання недостовірної інформації. Саме так державні підприємства, наразі одне з найбільших джерел корупції в України, будуть втрачати один із найбільш дієвих інструментів її запобігання — незалежні наглядові ради.

№3. Крізь терни до реформ — непублічна доповідь країн-учасниць ЄС

19 березня міністри закордонних справ 13 держав-членів Євросоюзу підготували непублічну доповідь про реформи в Україні. Трохи похвалили, більше — пожурили, але запевнили у подальшій підтримці. Найбільше місце в документі відведено саме боротьбі проти корупції. Тезово:

 • Зважаючи на російську агресію, Україна заслуговує на високу оцінку в просуванні певних реформ: енергетика, банківський сектор, державні закупівлі, децентралізація
 • Водночас є серйозний ризик “відкату” досягнутих успіхів, а незавершені реформи загрожують підривом довіри до всіх змін
 • Ключ до успішного реформування — боротьба з корупцією. Важливо забезпечити незалежність та ефективність створених антикорупційних органів, як то НАБУ, та створити незалежний антикорупційний суд з врахуванням рекомендацій Венеціанської комісії.
 • Також на часі — забезпечення прозорого та ефективного корпоративного управління державними підприємствами, що зменшить простір для корупції та дозволить запустити процес приватизації.

Повний текст доповіді — за посиланням.

№4. Боротьба з корупцією в Україні — критичний огляд у Європарламенті

22 березня очільники НАБУ та САП відвідали Брюссель. Артем Ситник та Назар Холодницький у стінах Європарламенту відзвітували про стан запровадження антикорупційної реформи в Україні. Якщо коротко — просувається вона надто повільно.

Детальний огляд участі української сторони в Європарламенті підготувала Німецька Хвиля:

 • Артем Ситник та Назар Холодницький заперечили наявність міжвідомчого конфлікту. Нагадаємо, що минулого тижня медіа активно обговорювали ймовірну відставку Назара Холодницького (якої, зрештою, не відбулося).
 • Офіційні представники ЄС загалом хвалили НАБУ, але занепокоєння викликає відсутність жодного засудженого високопосадовця-корупціонера за справами НАБУ. Передусім через тривале відтягування запуску Антикорупційного суду.
 • Реалістичні прогнози Ситника та Холодницького — перші справи АКС зможе розглядати не раніше 2019 року. Звідси й таке невдоволення Євросоюзу.

№5. Антирейтинг справ від НАБУ

Промовиста інфографіка від НАБУ — по деяких провадженнях, які агенція передала до суду, розгляд не розпочинається вже більше року.

З понад 120 справ НАБУ, які передані до суду, лише третина розглядається по суті. Ще одне підтвердження тому, що без появи незалежного Антикорсуду реформа буде половинчастою, а значить — ніякою. 

№6. Громадська Рада доброчесності оголосила про свій вихід з кваліфікаційного оцінювання суддів

Іноді достатньо трьох хвилин, щоб закохатися. Принаймні так йдеться у відомій пісні. Але чи не замало цього часу для оцінки доброчесності та професійності судді?

Тим не менше, у рамках переатестації суддів Вища кваліфікаційна комісія суддів України встигла провести 9 співбесід за 30 хвилин. А для перевірки одного з суддів їм знадобилося всього три хвилини.

26 березня Громадська рада доброчесності — єдині представники громадськості, залучені в процес оцінювання суддів — оголосили про свій вихід із нього. Причини — перетворення графіку співбесід на конвеєр, ігнорування висновків громадськості, непрозорі критерії оцінки кандидатів і, як наслідок, “зелене світло” для суддів, що порушували справи про учасників Майдану.

Детальніше про умови, за яких процес оновлення суду буде реальним, а не фейковим — читайте у офіційній заяві Громадської ради доброчесності.

№7. Корупція у державних органах найважливіша для України проблема (IRI)

Корупція в державних органах, військові дії на Донбасі та ріст цін — ось, на думку українців, найважливіші для держави проблеми. Такі результати дослідження Міжнародного республіканського інституту, проведеного у листопаді-грудні 2017 року. Показники — 48%, 42% та 41%.

Натомість вважають корупцію персональною проблемою лише 23% опитуваних. Цікаве цьому пояснення знаходить Роман Вибрановський у статті для MediaLab. З одного боку, вираз “боротьба з корупцією” є на перших шпальтах усіх видань та не сходить з вуст політиків на ток-шоу, так що скоро цей термін може перетворитися на чергову банальність. З іншого, місцевим ЗМІ не вдається системно пояснювати, що саме корупція є спільним коренем найбільш болючих для жителів проблем — бюджету, тарифів, медицини, освіти. І як виявилося, причина в цьому не стільки залежність локальних медіа від влади чи бізнесменів, а відсутність ресурсів для якісного висвітлення складних тем.

Водночас у статті Романа не обійшлося без порції оптимізму (деякі регіональні ЗМІ уже дуже вдало співпрацюють з місцевими активістами), корисних порад та гарних новин — відтепер у конкурсі “Честь професії” буде окрема премія “Зарядись проти корупції”.